Elméleti anyagok -Meteorológia
8. oldal
 



A Cumulus felhő keletkezése:

A gomolyfelhőt a termikus feláramlás hozza létre. A konvekció a talaj-közeli rétegekből nedvességet szállít a magasba. Az emelkedő levegő hőmérséklete az adiabatikus állapotváltozás következtében csökken, és a levegő relatív nedvességtartalma közeledik a 100%-hoz. Azt a magasságot, ahol a gomolyfelhő kondenzációja megkezdődik, a gomolyfelhő kondenzációs szint­jének, vagy a gomolyfelhő alapjának (plafonnak) nevezzük.

A fajlagos nedvesség az emelkedés során lejátszódó térfogat változási folyamat ellenére is állandó marad, a harmatpont értéke azonban a magassággal változik.
Kijelenthetjük tehát, hogy a harmatpont a hőmérséklet, a nedvességtartalom, és a magasság (pontosabban a nyomás) függvénye. Átlag a harmatpont csökkenésre a 0,16 - 0,17º / 100m

Kondenzáció során a légnemű vízgőz cseppfolyós halmazállapotba megy át. Ekkor Latens hő szabadul fel. A latens hő mértéke annál nagyobb, mi­nél magasabb hőmérsékleten megy végbe a kondenzáció (minél nagyobb a nedvességtartalom).
A rejtett hő a térfogat növekedéssel járó energiaszükséglet egy részét fe­de­zi. Végeredményben tehát az emelkedést végző telített levegő hőmérséklete 1ºC–nál kevesebb mértékben csökken 100 méterenként. Ez a hatás növeli a mozgó levegő és a környezete közötti hőmérsékletkülönbséget, ami to­váb­b növeli a hidrosztatikai felhajtóerőt.

Konvektív eredetű felhők légkörfizikája

A gomolyfelhők függőleges fejlődésére számos légkörfizikai tényező van ha­tás­sal. Eddigi ismereteink alapján a legfontosabbak:
Hidrosztatikai (főleg a függőleges eloszlásuknak van jelentősége)
Hőmérséklet
Nedvesség
Hidrodinamikai (áramlást módosító szerepénél fogva)
Szél magasság szerint változása (szélnyírás)
Makro, mezo, mikro léptékű bárikus mezőből adódó horizontális és vertikális légmozgások
Domborzat

Ebben a fejezetben a konvektív eredetű felhők három fő formájának füg­gő­le­ges fejlődését befolyásoló legfontosabb hidrosztatikai és hidrodinamikai ha­tá­sokat mutatjuk be.

Lapos gomolyfelhő (Cumulus humilis)

Általában akkor képződik, amikor a kondenzációs szint fölött nedvesen sta­bi­­lis egyensúlyú helyzet alakul ki. Ez a hőmérséklet eloszlás (ami többnyire in­verzió) nem kedvez a függőleges mozgásoknak. A nedvességtartalom az e­gész konvekciós rétegben kicsi, de különösen a kondenzációs szint magas­sá­gá­ban. A felhők gyorsan szétpárolognak, ezért rövid életűek. A függőleges fej­lő­désnek az alacsony nedvességtartalom, és az inverzió szab gátat.

Vékony fel­hők képződnek, ha a levegő száraz, és az inverzió a kondenzációs szint fe­let­t néhány száz méterrel helyezkedik el. Egyik szélső esete, ha az in­ver­zió a kon­denzációs réteg alatt van, vagy ha az inverzió aljáig emelkedő fel­hőben a kondenzáció nem indul meg, és ab­ban gomolyfelhő nem képződik, akkor ezt „száraz termikes” időnek nevezzük.

Inverzió kör­nyékén sok esetben szélnyírás lép fel.
Néhány erős feláramlás áttörheti az inverziót. Nyáron ez leginkább a déli ó­rák­ban szokott előfordulni.
A feláramlásokat a felhő képződési stádiumában a „pamacsok” alatt találjuk.
Itt is létrejöhet felhőösszeállás (lásd: Egyel lejjebb)

Tornyos gomolyfelhők (Cumulus Congestus)

Több ezer méter vastagságú úgy fejlődik ki, ha a kondenzációs szint felett a hő­mérsékleti egyensúlyi rétegződés nagy magasságig nedvesen instabil, és a ned­vességtartalom az egész konvekciós rétegben, de különösen a kon­den­zá­ci­ós szint környezetében magas (A hőmérséklet és a nedvesség állapotgörbéi közel futnak egymáshoz).

A magas nedvességtartalomnak köszönhetően a felhők nedvességtartalma nagy, és ezért csak lassan oszlanak fel.

Ha az egymás után képződő felhőn nem oszlanak fel, és a mennyiségük an­nyi­ra megnő, hogy az egész égboltot befedik, azt felhőösszeállásnak ne­vez­zük. Ezt kedvezően befolyásolja a magas nedvességtartalom a kondenzációs szint környékén, a nedvesség advekciója, és a nem konvektív jellegű felszálló légáramlatok.

Az összeállt felhőzet lecsökkenti a besugárzást. A termikek erőssége legyen­gül, megszűnik a nedvesség vertikális utánpótlása is. Ezt követően a felhőfeloszlást elősegítő folyamatok kerülnek túlsúlyba. Ha a felhőzet nem túl vastag, akkor felhőfeloszlás áll elő, ami után a termikek ismét megindulnak. Ez így periódusonként ismétlődhet, napjába körülbelül kétszer (egy periódus több órát vesz igénybe).

A tornyos gomolyfelhők átmenetek a lapos gomolyfelhők, és a zivatarfelhő között.
A Congestus felhőkből ritkán csapadék is hullik, ami azonban nem éri el a talajt, hanem elpárolog.

Zivatarfelhő (Cumulonimbus)

Ez a függőleges felépítésű felhők legfejlettebb fajtája. Két fő fajtája van:
- Légtömegeken belül kialakult hő (vagy konvektív) zivatarok.
- Frontális tevékenységek által létrehozott zivatarok.

Most csak az „1”-es pontban leírtakkal foglalkozunk.

A „Cb” magasága a tropopauzáig nyúlhat (10-12 km). A felhők felső része jégből áll, és üllőre emlékeztető formát ölt. Zivatarfelhő alapja gyakran 1000m alatt található.

A lejtők napsütötte oldalának magas sugárzásegyenlete párosulva a lejtő­szél­lel, igen erősen megindíthatja a konvekciót. Amikor a szél iránya vagy erős­sé­ge magassággal változik, ez kedvezőtlen a lapos és a tornyos gomolyfelhők füg­gőleges kifejlődésére. A szélnyírás valósággal elvágja a felhők felső részét (másrészt a szélnyírásnál keletkező turbulencia meggyorsítja a felhők és kör­nye­zetük közötti keveredést). Más a helyzet a Cumulonimbus esetében a ver­ti­kális szélnyírás általában nem közvetlen oka a konvektív zivataroknak, de nem is akadályozzák meg azt. Stabilis rétegződés esetén a szélnyírás a hid­rosz­­tatikailag nem kedvező hőmérséklet eloszlás ellenére a Cumulonim­bus ki­fejlődését eredményezheti. Stabilis egyensúlyi helyzetű légoszlopban fellépő zivataroknál a vertikális szélnyírás a függőleges tömegáram fenntartásában valószínűleg alapvető szerepet játszik. A zivatarok kifejlődését segítik elő a bá­rikus mező szerkezetéből adódó függőleges mozgások:

Ciklonok

Ciklonális görbületű nyomási mezők
Izobáratlan nyomási térség (A horizontális nyomáseloszlás több száz, vagy több ezer kilométeren keresztül nem, vagy csak nagyon keveset változik).

Viszont nem segítik elő a zivatarfelhők kifejlődését:
Anticiklonokban
Anticiklonális görbületű nyomási mezők
A Zivatarcella

A konvekció a legnagyobb méreteit, és a legerősebb mozgásokat a zivatar­fel­hő stádiumában éri el. A zivatarfelhőben a feláramlás mértéke 20-30 m/s t is el­ér­heti a latens energiának mozgási energiává való átalakulása következ­té­ben. A fel és leszálló légmozgások akár több tíz kilométer átmérőjű területre is kiterjedhet. Azt a területet, amelyek a függőleges mozgásokat felöleli, azt a te­rületet a zivatar cellájának nevezzük. A zivatarok többnyire csoportosan kép­­ződnek, ezért nagy területen meghatározzák a függőleges mozgások jel­le­gét. A zivatarfelhőben a fel és a leáramlások szabálytalanul helyezkednek el, és ezért gyorsan kerülhet a pilóta nagy sebességű, de ellentétes irányú á­ram­­lás­okba.

Megnehezíti a repülést a szakadó eső. És a jegesedés. 5000 m magasságtól kezdve pedig az oxigénmax használata élettani szempontból kötelező. Ezek az okok miatt a zivatarfelhőt nem megfelelő képzettséggel, vagy géppel mindenképp kerülni kell.
 

<<<vissza

Vissza a főoldalra - klikk ide

következő>>>