SCENERY GYÁR
írta: Breznai János
 

A CONDOR versenyrepülések évek óta zajlanak,  egyre több embert varázsol el a nagyszerűségével. Egyre több hazai versenyző csatlakozik ehhez a közösséghez, egyre jobb eredményeket ér el a magyar csapat... A versenyhelyszínek pedig egyre több és több területet fednek le a föld felületén. Egyre több és több scenery születik.

Ezidáig csak versenyhírekről volt beszámoló, oktatási anyagok készültek a  Condor használatához de magáról a scenerykről mint fejlesztésről nem esett szó. Nagyon kevesen foglalkozunk ezzel a témával, pedig ezek nélkül nincs versenyrepülés. Minden új repülési terület lenyűgöz bennünket, örömmel tölt el benne  a repülés. Bennem is ez játszódott le évekkel ezelőtt amikor még csak Szlovénia volt, de ott motoszkált a fejemben a kisördög, hogy jó lenne kishazánk légterében repülni. Ebben az időben adták ki a CST-t (Condor Scenery Toulkit) a fejlesztői környezetet. Daniel Valez az elsők közt volt aki  neki kezdett a fejlesztésnek és megalkotta Central Columbiát. Ebben az időben indult a sceneryk mestere Koch Milos is Szlovákiával, és született meg az Eastern Alps és a Hahneweide-i terület is. Én is ebben az időben kezdtem elindulni a rendelkezésre álló információk alapján.

A számítógép akkoriban elég távol állt tőlem, de felhasználói szinten elkezelgettem. 2 hónapos kemény munka után sikerült repülnöm Magyarország légterében. Ebben az időben mindenki csak mesterséges textúrával dolgozott, csak azzal amit a fejlesztési folyamat előírt. Engem nagyon bántott az, hogy hiányoznak az utak, tavak, vizek. A sík vidék pedig elkeserítően nem mutatott, de mégis boldogított, hogy Dunakeszi felett vagyok. Kerestem a megoldást és első lépésben lecseréltem egy képet, egy mozaikot a könyvtárszerkezetben, ami éppen a Tihany területét fedte le. Csak nagyon szegény felbontásban dolgoztam 512x512-es mérettel, de az eredmény döbbenetes volt... Egyből publikáltam is a Condor fórumon. Blue Angel is inputot kapott. Elindult az Alpi-val...

Ebben az időben csatlakozott a projekthez Marosváry Csaba és Kókay Tibor is és rá kb. egy évre kiadtuk a Hungary sceneryt... Több előadást tartottam róla több, visszajelzés is érkezett, és itt nem a jó visszajelzéseket vártam, hanem azokat, amelyek a jobbítás, használhatóbbá tétel érdekében születtek.

Nem fedi le a teljes országot, nem elég jó a felbontás, akadozik a gépemen... stb... stb... ekkor terveztem egy újabb relase kiadását is aminek alapja a régi terület lett volna...

A kiadás óta sok idő telt el sokat fejlődött a Condor fejlesztői csapat közös tudása. Régebben kicsit túl volt misztifikálva a scenery fejlesztés viszont mára már mindenki számára egyszerűen és jól hozzáférhetően rendelkezésére állnak azok az eszközök, amellyel már akár a teljes Magyarországot is el lehet készíteni. A mai napon már birtokomban van az a tudás amivel Bécstől Arad-ig, Losonctól (Gézának!!) Pécsig minden belefér...

Viszont ilyenhez egyedül nem lehet hozzáfogni. Mint a versenyrepülés, csak addig szép amíg örömet okoz, ha már unom akkor abbahagyom... A scenery készítés is addig szép, amíg örömet okoz és nem teherként nehezedik rád. Itt viszont kell az elkötelezettség és a csapatmunka. Egyedül az alapokat le lehet tenni, de eredmény elérni nem lehet. Kell a térképészeti alap, kell egy 3D objektum készítő csapat, és kell a folyamatos kommunikáció a fejlesztők között, kell a tehermegosztás.

Az új módszertannal igen hatékonyan, gyorsan lehet repülési területeket alkotni, akár 1 héten belül repülhető, de a részletek kidolgozása az több ember akár egy éves munkájába is telhet. Karácsonyi délutánokon, 3 új scenery alapot szültem. Transylvánia (Erdély), Croatia (Horvátország), és Norway (Norvégia) készült el. Mindegyik pontossági osztálya 1m-en belül van... Ez csak egy kis kalandozás volt a készülő Nepál sceney mellett, amely még régi technológiai alapokon készül és lesz befejezve.


Keressük azokat az embereket, akik affinitást éreznek scenery fejlesztéshez és valóban elkészülhet a Hungary megnagyobbított verziója. A kommunikáció helye pedig lehet a Condor Fórum, vagy pedig a levelező lista...

Az új technológia alkalmazásához nagy lökést adott a 3DEM Condor verziója, a 3Dem v20.3 (download), amely lehetővé teszi azt, hogy a NASA fájlokból (http://ordinate.ipower.com/RMW/index.html)  pontosan a csempe méret többszörösével megegyező területet vághassunk ki. A nagy pontossági osztályt a kalibrációs fájlt előállító Excel (Excel Calibration Tools v2.3 (download)  táblázat kínálja, ahol minden csempe találkozás kalibrációs pontként jelentkezik, így akár egy scenery 200 feletti ponttal rendelkezhet. Minden 30 négyzetkilométeres csempe egyedileg kalibrált. Külön említést érdemel, hogy az excell készít egy csempe táblázatot is amelyek sarki koordinátáit is kiszámítja, így az Universal Map Downloader-rel a Google, Yahoo, illetve a Microsoft térképcsempék (foto) letölthetők így egyszerűen foto realisztikus sceneryk is alkothatók. Ahhoz, hogy ezeket ne csak a "varázslók" tudják használni ASH33M készített egy kiváló videókkal (http://www.vimeo.com/user2343765/videos) alátámasztott fejlesztési folyamatot (Minta scenery, Creta szigete), amelyet számítógép felhasználói szinten bárki követhet, megérthet.

Induljon a SCENERY GYÁR készítsetek saját repülési területeket, alakuljon a scenery fejleszők klubja itthon is, fedjük le a földgolyót... J.

 

Vissza a főoldalra - klikk ide

 


Az oldalon elhelyezett tartalom máshol történő felhasználása csak a szerző engedélyével lehetséges.
Kapcsolatfelvétel: Fórum; e-mail: VO101_Tom; Toto;
(c) 2007-2008